ІВАН КРУЛЬКО: «З 1-ГО ВЕРЕСНЯ ЗАПУСКАЄМО УРОК БІАТЛОНУ В П’ЯТДЕСЯТИ ШКОЛАХ УКРАЇНИ»

Інтерв'ю
02.09.24

Нещодавно в естонському Отепяя завершився літній чемпіонат світу-2024 з біатлону. Збірна України виграла медальний залік, здобувши загалом шість медалей.

Медалі України на літньому ЧС-2024:

“Золото”: Дмитро Підручний (суперспринт), Віталій Мандзин (юніорський спринт, юніорська гонка переслідування)

“Срібло”: Артем Тищенко (суперспринт), Вікторія Хвостенко (юніорський спринт)

“Бронза”: Олена Городна (юніорський спринт)

Kamp-Sport поспілкувався з президентом Федерації біатлону України Іваном Крульком, який оцінив результат української збірної на літньому чемпіонаті світу, розповів про запуск уроку біатлону в загальноосвітніх школах, а також поділився деталями щодо плану відбудови лижної бази в Чернігові.

Які Ваші враження від літнього чемпіонату світу з біатлону? Україна завоювала і золото і срібло і бронзу. Чи достатній цей результат для керівництва Федерації біатлону України?

Приємно, що Україна на літньому чемпіонаті світу виборола перше загальнокомандне місце. З точки зору медального здобутку – це, безумовно, позитивний результат. Варто відзначити, що чемпіонат світу з літнього біатлону набирає популярності, з кожним роком все більше іменитих атлетів і країн, які є лідерами в світовому біатлоні, беруть участь у змаганнях. Це підвищує авторитетність чемпіонату та, зокрема, його популярність. В Естонії було представлено чимало відомих спортсменів, серед яких біатлоністи з Норвегії, Швеції, Франції та інших країн.

Вважаю, що в такій конкурентній боротьбі Україна показала достатньо добрий результат. Побачили також проблемні моменти, над якими ще варто працювати перед стартом зимового сезону – це моменти в стрілковій підготовці та у фізичній складовій. Проте, цей чемпіонат світу ми однозначно можемо записати до заліку, адже вперше за вісім років Україна здобула перше місце серед інших команд.

Хотів би також додати, що насамперед потішили наші юніори. Ми дивимося на перспективу, юніори зростають і показують хороші результати. Потішила Вікторія Хвостенко, яка навіть ще не є юніором, виступаючи поки в юнацькій категорії. На чемпіонаті світу спортсменці довірили змагатися в юніорах і Вікторія зробила це успішно, здобувши срібну медаль. Не можна не відзначити «золото» Віталія Мандзина, для якого це був заключний рік у юніорах. Дуже добре, що він на такій хорошій ноті переходить у дорослу категорію. Першу й одразу золоту медаль на літньому чемпіонаті світу здобув Дмитро Підручний, що викликає велику повагу й дуже тішить всіх нас.

Чоловічу збірну України у квітні очолила нова тренерка Надія Бєлова. На чемпіонаті світу представникам чоловічої збірної вдалося вибороти медалі. Це і Тищенко, і Мандзин [Підручний тренується особисто під керівництвом Юрая Санітри – прим.]. Чи можна вже говорити про певний результат Надії Олександрівни?

Ще рано говорити про результати. Дмитро Підручний продовжує працювати з Юраєм Санітрою і ми підтримали таке бажання. Що стосується решти команди, то в тренувальному процесі спортсмени, за словами тренерів, працюють дуже добре, мікроклімат у чоловічій команді на хорошому рівні. Всі проявляють бажання до тренувань і до покращення власного результату. Тому Надія Бєлова змогла за короткий період налагодити роботу зі спортсменами, вони дослухаються до неї та визнають її авторитет як тренера. Вважаю, це дуже добре. Хочеться привітати Надію Олександрівну з результатом чоловічої збірної на літньому чемпіонаті світу та з достатньо позитивними тенденціями, які ми бачимо.

Окремо також хочу привітати і Юрая Санітру, який працює з Дмитром Підручним. Він здобув золоту медаль, приємно потішивши багатьох українців.

Зовсім скоро 1 вересня, і цьогоріч Ви анонсували запуск уроку біатлону у загальноосвітніх школах. Чи можете поділитися деталями та подробицями проєкту? Які саме школи проводитимуть урок біатлону та в яких регіонах програма вже стартує?

Як і обіцяв, програма зовсім скоро вже розпочнеться. Можу запевнити, що в нас слова відповідають діям. Відповідні процедури, закупівлі робіт і послуг, вже завершено. Це робить Міністерство освіти та науки й з 1-го вересня більше п’ятдесяти шкіл України почнуть займатися уроком біатлону. Це десять областей, по п’ять шкіл у кожній з них. Якщо говорити про конкретні регіони, то це Київ та Київська область, Чернігівська, Сумська, Харківська, Волинська, Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська та Закарпатська області. Модуль «урок біатлону» буде проводитись для дітей сьомого-дев’ятого класів.

Що в основному потрібно було закупити для реалізації проєкту?

Насамперед відбувалася закупівля пневматичних гвинтівок, установок для стрільби, килимів тощо. В школах на цьому етапі буде розвиватися кросовий біатлон. Для нас важливо, щоб учні в школах уміли володіти зброєю та розуміли, як потрібно з нею поводитись. У наш час необхідно розвивати культуру правильного володіння зброєю та водночас мати хорошу фізичну підготовку. Ідея полягає в тому, щоб учні вчилися стріляти на високому пульсі. Далі вже будемо допомагати школам у закупівлі лиж. Це питання перспективи, зараз нам потрібно було розпочати з чогось і ми зосередились на кросовому біатлоні.

Наше завдання – зробити біатлон більш масовим видом спорту в Україні та підготувати молодь до захисту своєї держави.

Окрім загальноосвітніх шкіл ще хочеться підняти питання спортивних шкіл. Які основні виклики стоять сьогодні перед Вами, як перед президентом ФБУ, стосовно розвитку саме дитячого спорту? Що вже вдалося зробити та що ще плануєте?

Завдання розвивати не тільки ДЮСШ, а й інші осередки, де діти зможуть займатися біатлоном. Зараз розробляємо стратегічний проєкт розвитку біатлону до 2030-го року. Сподіваюсь, що найближчим часом зможемо для суспільства, вболівальників і для представників ЗМІ презентувати цю стратегію розвитку, де йтиметься про масовий біатлон, а також про розвиток спорту вищих досягнень.

Потрохи будемо намагатись переходити на клубну систему. Вже створено відповідний клуб в Івано-Франківській області, а також відкрили відділення у Ворохтянській ДЮСШ. Таким чином, у нас відбувається процес збільшення точок дотику, де молодь може займатися біатлоном.

За останній рік у нас відкрилося ще кілька спортивних шкіл, зокрема, на Львівщині та на Волині. Аналізуємо діяльність всіх ДЮСШ, хочемо також провести навчання з тренерами. Ми вважаємо, що тренери спортивних шкіл мають працювати тісно з вчителями фізкультури в тих школах, де буде запроваджено урок біатлону.

У листопаді буде два роки як Ви очолили ФБУ. Це такий своєрідний екватор. Чи все із задуманого вдається і якщо ні, то в чому основні складнощі?

Два роки – вже певний термін, але з іншого боку він не такий і тривалий. Без сумнівів, відчуваю, що більш глибоко вникнув в проблематику біатлону. Головна проблема полягає переважно в тому, що ми стикаємося з кадровим браком – нам не вистачає тренерів. Хотілося, щоб було якомога більше спеціалістів, які працюють з дітьми. Саме задля цього ми розробили систему мотивації – програму «Перший тренер», яка передбачає заохочування тренерів.

Що стосується команди, яка працює у федерації, то в нас достатньо хороший потенціал. З тими завданням, які перед нами стоять на міжнародній та внутрішній аренах, ми справляємось. Проводяться всі заплановані всеукраїнські змагання – і дитячі, і дорослі. Тренувальні збори, необхідні для підготовки наших спортсменів до стартів, також проводяться. Посилюємо наші сервісні можливості, запрошуючи іноземних фахівців.

До речі, цьогоріч завдяки закону, ініціатором якого я був, вдалося отримати від Міністерства оборони п’ятсот двадцять п’ять тисяч набоїв, які є доброю основою для проведення тренувального процесу в спортивних школах. Набої ми розподілили між усіма школами.

Раніше ми розмовляли з ами про лижну базу в Чернігові, яка має чотирьох власників. Як розвиваються справи стосовно її відбудови та створення єдиного майнового комплексу? Чи вдалося зрушити це питання за стільки часу?

Потрохи процес триває. Зараз ми на етапі нелегкої бюрократичної роботи. На жаль, деколи особисті амбіції переважають над суспільним інтересом, але ми обов’язково пройдемо цей шлях. Певні зрушення є – в питанні власності і в питанні землі. Рухаємося планомірно для того, щоб був єдиний власник, і ми могли перейти до робіт з проєктування відбудови зруйнованої від російської військової агресії бази в Чернігові.

Чи всі власники зацікавленні у тому, щоб вирішити бюрократичні питання та відбудувати базу?

Не в усіх помітне це зацікавлення. Ми над цим працюємо. Вірю, що все вдасться. Але відверто кажучи, виникає питання, чи готова буде держава в цей момент активної фази війни інвестувати кошти у відбудову бази, коли Чернігів постійно потерпає від агресії рф, Принаймні ми маємо зробити свою роботу – юридичну та бюрократичну. І потім провести роботу з пошуку коштів на відновлення лижної бази.

Також наприкінці листопаду розпочнеться зимовий сезон. Які Ваші очікування?

Сподіваємося на покращення результатів. Наше завдання мінімум – в Кубку націй бути на чільних позиціях і збільшувати своє представництво. У цьому сезоні нам потрібно повернути представництво у п’ять спортсменів для чоловіків. Що стосується медальних перспектив – тримаємо кулаки й будемо робити все необхідне, щоб для цього все сталося. Принаймні ми як федерація зробили все можливе з точки зору забезпечення наших команд, посилення інвентарю та можливостей, залучаючи державу інвестувати. Плануємо закупити найбільш сучасну зброю цьогоріч, щоб забезпечити національну команду перед стартом олімпійського циклу.

Зокрема, ми зробили серйозний крок уперед, залучивши одного з найкращих фахівців в питанні сервісу (словенський спеціаліст з сервісу Лах Габер) для того, щоб наші лижі були готові на дуже високому рівні. Також працюємо над розвиток фізичної реабілітації спортсменів.

Якщо говорити про питання популяризації біатлону та зацікавлення з боку бізнесів, то чи ведуться наразі перемовини з залучення нових спонсорів?

Кількість спонсорів, які можуть бути розміщені на формі спортсменів, є обмеженою. IBU дає певну загальну площу, в межах якої ми можемо розміщати спонсорів. Майже всю квоту ми використали, зараз залишається можливість залучити ще одного спонсора. Хочемо, щоб це був дійсно потужний гравець бізнесу, який може мати добрий зв’язок зі спортом і буде радий підтримувати біатлон. Дякуємо нашим нинішнім спонсорам, які продовжують нам допомагати.

Інші новини
18.12.23

Президент ФБУ Іван Крулько в коментарі biathlon.com.ua : Залишитись в топ-10 Кубку націй – це не мрія, а задача-мінімум

13.12.23

ІВАН КРУЛЬКО В ІНТЕРВ’Ю KAMP-SPORT: УРОК БІАТЛОНУ – ЧУДОВА НАГОДА ОПАНУВАТИ КУЛЬТУРУ ПОВОДЖЕННЯ ЗІ ЗБРОЄЮ

30.07.24

ДМИТРО ПІДРУЧНИЙ: ОДНА З ОСНОВНИХ ЦІЛЕЙ НА ЗИМОВИЙ СЕЗОН – ПОКРАЩИТИ СТРІЛЬБУ

Долучайтесь до підтримки нашої федераціії

Кожен з нас може долучитись до відновлення та створення кращіх умов для нашої збірної. Навіть маленький внесок зробить велику справу.